Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 5-1

Με το αριστερό.... ξεκίνησε την πρεμιέρα του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, ο Παναθηναϊκός που γνώρισε μια ακόμα βαριά ήττα από την πρωταθλήτρια Ισπανίας, Μπαρτσελόνα.

Η oμάδα του Μέσι με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ δύο τερμάτων τον Αργεντίνο σταρ επικράτησε με 5-1 των νταμπλούχων Ελλάδος.

Οι "πράσινοι" αν και προηγήθηκαν με τον Γκοβού στο 20' δεν μπόρεσαν να κρατήσουν παρά μόνο δύο λεπτά, το μηδέν για την εστία τους. Ο Μέσι ισοφάρισε άμεσα (22') και ο Βίγια στο 33' έδωσε το προβάδισμα ενώ το 3-1 διαμόρφωσε και πάλι ο Μέσι στο φινάλε (45') του πρώτου ημιχρόνου.

Το 4-1 έκανε το Πέδρο στο 78' εκμεταλλευόμενος το διπλό δοκάρι του Μέσι σε πλασέ ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Αλβες μετά από ασίστ του Μέσι. Ο Αργεντίνος άσος της Μπάρτσα νικήθηκε στο 53' από τον καλύτερο παίκτη του "τριφυλλιού" Τζόρβα από τα έντεκα βήματα (μετά την ανατροπή του ίδιου από τον Καντέ).

πηγή:sport24.gr